VODA NAD ZLATO

22.12.2021

...alebo pitný režim a jeho význam.
Vedeli ste, že u ľudského embrya tvorí voda viac ako 80% hmotnosti, u novorodenca je to približne 75% hmotnosti tela a u dospelého človeka tvorí voda priemerne 55 až 75% hmotnosti? To sú približne dve tretiny hmotnosti tela.
Teraz si viete predstaviť ako je voda pre naše zdravie dôležitá!!! Počas dňa vodu vylučujeme, z tohto dôvodu je dôležité ju do organizmu pravidelne dopĺňať. Možno si myslíte, že ak nie ste vrcholový športovec spotreba vody nie je až taká extrémna, ale to je omyl. 

Vodu totiž potrebuje každá bunka, každý orgán aj každá činnosť tela.
Najmenší pohyb, dýchanie, chôdza, dokonca aj premýšľanie potrebuje vodu. Čím sme starší, tým to ide horšie. Prečo? Pretože vekom sa stráca pocit smädu, čiže jeden z najpodstatnejších ukazovateľov stavu hydratácie organizmu. Toto všetko musí riešiť organizmus za bežnej prevádzky s bežnou spotrebou. Sú však aj výnimočné situácie, kedy je potrebné piť viac než inokedy, napríklad choroba, diéta, ale aj masáž. Odporúčam pred masážou a tiež aj po masáži, dopriať telu väčšie množstvo vody. 

To aké množstvo treba prijať je veľmi individuálne, ale môžete rátať aspoň 35 ml na kilogram telesnej hmotnosti denne pričom by sa do toho množstva nemalo počítať mlieko, ovocné a zeleninové šťavy, polievky, káva a čierny čaj. Mne napríklad vychádza, že by som mal vypiť 3,5l.
No ako to tak píšem tak si idem rovno naliať poriadne plný pohár.
Ak športujete, držíte diétu, alebo ste nie celkom zdraví, prirátajte si k tomu ešte jeden liter navyše.

Čo spôsobuje nedostatok vody v organizme?
Nedostatok vody, alebo dehydrátácia organizmu spôsobuje - únavu - bolesti hlavy - svalové kŕče - nevoľnosť a zvracanie - zmätenosť - mdloby a ďalšie nepríjemné príznaky. Preto, ak vám nie je dobre, bolí vás hlava a ste unavení, skúste si dať najskôr veľký pohár vody, lebo je možné, že problém bude práve v tom, že ste málo pili a až potom volať chiropraktika :)
Ale to môžete zistiť aj tým, že je teplo a vy sa nepotíte alebo tým, že váš moč je príliš tmavý. Dlhodobá dehydratácia organizmu sa prejavuje tiež suchou pokožkou a tým aj sklonom pokožky k tvorbe vrások. Tak teda na zdravie! Lebo voda znamená zdravie.